Nume echipă: Impact After School Special

Nume organizația gazdă: Fundația Noi Orizonturi

Valoarea finanțării: 2.990 lei

Povestea proiectului: Sa incepem cu inceputul. De ce zilele elevilor info? De unde a venit ideea? Pai in urma cu 4-5 ani in liceul nostru se desfasurau zilele scolii unde erau tot felul de probe sportive, concursuri de cultura generala si activitati pur si simplu distractive. Aceste zile ale elevilor s-au scurtat din ce in ce mai mult pe parcursul anilor, pana cand acum 3 ani au disparut cu totul. Asa ca am identificat nevoia, elevii vroiau zilele scolii dar profesorii erau prea enervati de saptamana altfel pentru a face si altceva nonformal. Deci noi din clubul impact am inceput anul trecut sa readucem zilele scolii.

Prima editie a fost un succes dar la cea de a 2 a ne-am lovit de un obstacol imens. Nu aveam participant. Profesorii din scoala noastra le-au spus elevilor sa nu vina la scoala in saptamana altfel si desi am incercat sa ii chemam noi, unii erau plecati, altii pur si simplu lenesi sau nepasatori. Totusi nu ne-am dat batuti si dupa multe dezbateri si remodelari ale orarului am reusit sa facem majoritatea activitatilor, cu un numar restrains de participant dar care s-au simtit bine alaturi de noi. Dupa ce am impartasit si cu restul colegilor de la scoala activitatile pe care le-au pierdut din cauza lenei am primit raspunsuri de genul: "ce rau imi pare ca nu am venit", "of daca nu eram la tara", "la anul vin sigur".

Aceste lucruri ne-au motivat sa mergem mai departe cu proiectul si sa lucram din timp ca anul viitor sa nu mai lipseasca elevii. In concluzie,nu putem declara proiectul un succes rasunator, dar cu siguranta a fost o experienta placuta pentru toti participantii si cu siguranta o experienta din care vom invata multe.

Aplica la fondul YB